Rekolekcje dla małżeństw

W dniach 21 – 23 listopada 2014 r. odbyły się rekolekcje dla małżeństw. Z SNE Św. Pawła z Kielc przyjechały siostry: Samuela i Marianna, a z Mrągowa ks. Jacek Gorzelany MS – dyrektor SNE Św. Filipa. Formacja ta skierowana była do członków wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej, ale nie tylko, bo wzięły w niej udział również pary małżeńskie spoza wspólnoty.
Mam na imię Lidka i pragnę się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami na temat rekolekcji dla małżeństw, w których wzięliśmy udział razem z mężem w zeszłym tygodniu. Ja i Tomasz jesteśmy razem dwadzieścia lat i od kursu przedmałżeńskiego nie braliśmy udziału w takim wydarzeniu, a szkoda! Teraz widzę, ile mogliśmy „przyoszczędzić” na nerwach, złych wyborach czy kryzysach, gdybyśmy od początku pozwolili sobie na działanie Pana Boga w naszej rodzinie i chociażby na „od czasu do czasu” naprowadzanie się na właściwą drogę poprzez takie rekolekcje właśnie.
Dla mnie formacja ta była niesamowita. Pozyskałam na niej nie tylko istotne informacje na temat różnic pomiędzy funkcjonowaniem mózgu kobiety a mężczyzny, bo poniekąd każdy z nas różnice te widzi, ile możliwości, a nawet potrzeby przekładania ich na wzajemne uzupełnianie się, niesienie pomocy i okazję do pełnienia uczynków miłosiernych …
Był to też czas wspólnych rozmów o planach życiowych, które już dawno gdzieś zostawiliśmy za sobą i na temat wychowania dzieci, co też wcale się nie kończy wraz z osiągnięciem przez nie pełnoletniości. Doceniliśmy, a możne raczej zostało nam w piękny sposób zobrazowane to, że Bóg się nami stale opiekuje i powołał nas do tej roli – roli żony i matki – w moim przypadku. Ma też wobec nas konkretne oczekiwania, a przede wszystkim pragnie tego byśmy się poprzez rodzinę i nasz dom udoskonalali na wzór pierwszych rodziców, gdy jeszcze żyli w raju. Byśmy ten raj odbudowywali każdego dnia, wspólnymi siłami, razem – poprzez małżeńską modlitwę i przykład.
I choć kurs obfitował romantycznymi uniesieniami, to mamy świadomość, że tak naprawdę to właśnie teraz wszystko się zaczyna …
Z Panem Bogiem! Lidka